Renta dożywotnia lub odwrócony kredyt hipoteczny?

Produkty kredytowe dla osób starszych wciąż nie są w Polsce popularne, ale rynek regularnie wzrasta.


W 2014 r ilość umów sygnowanych poprzez hipoteczne fundusze zrzeszone w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych sięgnęła 500.


Po częściowej regulacji rynku, w części dotyczącej odwróconej hipoteki – branża czeka na przepisy w zakresie renty dożywotniej. To dwa podobne, jednak równolegle ogromnie różnorodne produkty. Są 2 istotne różnice. Jeżeli idzie o kredyt dla seniora, odbiorca będzie otrzymywać pieniążki przez sprecyzowany w umowie okres. W przypadku renty świadczenie dostaje się do końca życia. Kolejną znaczącą różnicą jest chwila przeniesienia własności nieruchomości. Przy odwróconej hipotece odbiorca dostaje świadczenie, lecz w dalszym ciągu będzie właścicielem domu czy mieszkania (Fundusz hipoteczny DOM informuje o kredytach dla seniorów). W przypadku dożywotniej renty już w chwili parafowania umowy własność posiadłość przechodzi na fundusz, lecz senior ma prawo korzystać z tego domu czy mieszkania.

Kiedy zainteresowały Cię ciekawe wiadomości i poszukujesz ich na konkretny wątek, kliknij w odsyłacz do artykułu (https://www.notariuszpokojski.pl/). Tam odnajdziesz niezbędne informacje.

Różnica dotycząca własności jest istotna dla ewentualnych spadkobierców.


kable
Twórca artykułu: http://www.sxc.hu
Zainspirowane przez: http://www.sxc.hu


Świadczenie dożywotniej renty, jest kierowane do osób sześćdziesiątego piątego roku życia. Powinni oni posiadać prawo własności do posiadłości. umowa jest nieskomplikowana, polega na przeniesieniu prawa własności do nieruchomości na fundusz hipoteczny w zamian za świadczenie dożywotniej renty (świadczenia - renta dożywotnia). Nestorzy do tego zwolnieni są z dywidendy od umowy.


Następne teksty

Rozlicz PIT błyskawicznie i bez problemu

tatry
Twórca artykułu: Edgars En.
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Nieubłaganie zbliża się czas składania deklaracji podatkowych. To czas szczególnie intensywny, gdy każdy stara się zdążyć na czas. Spokojnie, wystarczy korzystać z pomocy oferowanej przez internet.


Istnieje kilka aplikacji i programów do rozliczania PITów online.


Ażeby otrzymać rentę dożywotnią za dom (zobacz pożyczki pod mieszkanie smartvest) lub mieszkanie, posiadacz nieruchomości powinien podpisać stosowną umowę z Funduszem Hipotecznym. Po jej parafowaniu przez seniora, traci on wszystkie prawa do własności, zaś przyznana jest mu renta dożywotnia.
2020/08/10, 08:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.