Kiedy nastolatek zakańcza kolejny poziom edukacji którym jest ukończenie gimnazjum, stoi przed nim ważny wybór. Do teraz nauka przebiegała niezależnie od gimnazjalisty. Chodziło się do przedszkola lub do "zerówki", podstawówki a później do
gimnazjum. Kolejne te fazy są obowiązkowe i konieczne jest kolejno do nich chodzić.

Twórca artykułu: brewbooks
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Teraz, gdy
uczeń kończy trzecią klasę gimnazjum ma nareszcie tę możliwość by dokonać wyboru, który niewątpliwie wpłynie na jego przyszłość. By wybrać stosowną szkołę np. liceum wrocław, przede wszystkim konieczne jest aby poznać siebie. Należy po prostu odpowiedzieć sobie na pytania w sprawie swojej osobowości. Jaki jesteś, co lubisz robić, w czym jesteś akuratny? Czym się zajmujesz, jakie masz zainteresowania, jakie zajęcia sprawiają Ci przyjemność? Można samodzielnie korzystać z testów osobowości które są osiągalne w wielu czasopismach młodzieżowych i na różnych stronach internetowych. Można zwrócić się o poradę do specjalisty - psychologa, pedagoga lub radcy zawodowego.
Kolejnie trzeba by było poukładać wiadomości na temat szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Można wybrać trzy odmiany szkół.
W zasadniczej szkole zawodowej nauka trwa 2 lub 3 lata w zależności od zawodu jakiego chcesz się nauczyć. Prócz tradycyjnych przedmiotów szkolnych nauczasz się tematów zawodowych i masz przystosowanie zawodowe, czyli tzw. "
praktyki" od razu w zakładach pracy

Twórca artykułu: www.audio-luci-store.it
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
lub stosownie przystosowanych warsztatach szkolnych. Nauka w zasadniczej szkole zawodowej zakończona jest egzaminem zawodowym (teoretycznym i z praktyki). Dobrze zdany egzamin pozwala używać tytuł "czeladnik" i dają możliwość rozpoczęcia pracy w wyuczonym kierunku. Można kontynuować naukę w zaocznej szkole średniej dla osób pełnoletnich i zdobyć maturę.