Zobowiązania pracodawcy względem pracownika

Zobowiązania pracodawcy w stosunku do pracownika można w zasadzie podzielić na szczegółowe a także ogólne. Wszelkie wynikają z regulacji prawa pracy kodeksu pracy czy też przepisów szczegółowych.


Jakie główne zobowiązania ma pracodawca względem pracownika? Obowiązek angażowania pracownika oraz obowiązek wypłacania pracobiorcy zapłaty za pracę są to dwa najważniejsze ogólne obowiązki chlebodawcy. Obowiązek angażowania pracobiorcy wypływa oczywiście z mocy umowy o pracę czy też innego aktu, który jest podstawą zatrudnienia pracownika (dla przykładu aktu mianowania). W jego zakresie leży użyczenie pracobiorcy stanowiska pracy w zakładzie, na jakim winien on świadczyć pracę, do której jest zobowiązany. Pracodawca obowiązany jest przyjmować do pracy pracowników zgodnie z umiejętnościami a także doświadczeniem zawodowym pracownika, a także jego stanem zdrowia.

Jeżeli prezentowany wpis Cię zaabsorbował, to bez wahania kliknij ten odnośnik - ta unikalna strona internetowa (http://www.workservice.pl/praca/monter/katowice/) zapewne także będzie dla Ciebie wartościowa!

Angażowanie powinno odbywać się przy zajęciach, które są dozwolone dla poszczególnych osób (przykładowo pań). Pracodawca ma obowiązek zaznajamiania pracowników, jacy podejmują pracę z zakresem ich zadań, a także z ich uprawnieniami. Jakie organizacyjne obowiązki ma chlebodawca? Chlebodawca powinien zorganizować proces produkcyjny jak też zapewnić, ażeby przebiegał on w przyjętym porządku pracy. Chlebodawca musi też płacić składki na ubezpieczenie społeczne.


długi
Twórca artykułu: Bryant Surety Bonds
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Chlebodawca powinien także dążyć do uczynienia miejsca otoczeniem wolnym od dyskryminacji w zatrudnieniu, szczególnie ze względu na wiek niepełnosprawność, religię, narodowość, polityczne przekonania, przynależność związkową, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony bądź nie określony czy w pełnym albo w niepełnym wymiarze czasu pracy.


Następne teksty

W jakich miejscach mógłby być zatrudniony inżynier produkcji?

praktyka
Twórca artykułu: David Howard
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Najbardziej istotnym celem takiego miejsca pracy jest rozwój nowych linii montażowych i produkcyjnych i ich tworzenie.


Studia na takim kierunku jak Inżynieria Produkcji i Zarządzanie, stawiają wymagania od studenta przyswojenia wszechstronnej wiedzy.


Czy chlebodawca ma obowiązek troszczyć się o kwalifikacje zawodowe pracobiorców? Tak, pracodawca musi udzielać pracownikom pomocy w podnoszeniu tych kwalifikacji. Jest to zresztą jedna z podstawowych reguł prawa pracy.
2021/05/18, 08:36
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.