Hiszpańskie ciekawostki turystyczne

Romantyczne plaże i doskonała aura przyciągają do Hiszpanii podróżników z Polski. Jednak nie tylko kurorty Andaluzji i Katalonii czynią kraj ten niezmiernie pociągającym. Hiszpania ma sporo interesujących punktów i zabytków architektury, szczególnie świątyń i starówek.


Hiszpania, kapliczka
Twórca artykułu: Jose A.
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Najsłynniejszą ulicą w Barcelonie jest La Rambla. To długa ulica ocieniona drzewami wzdłuż której stoi wiele postaci - mimów, bardzo ciekawie przebranych. Na końcu owej bardzo ruchliwej alei stoi kolumna Kolumba. Najlepiej na tą kolumnę wyjechać windą, ponieważ roztacza się z niej cudowny widok na Barcelonę.

Jeżeli natomiast idzie o świątynie w Barcelonie, najbardziej interesującym zabytkiem jest na pewno Temple Expiatori de la Sagrada Familia. Jest on najbardziej niezwykłym spośród kościołów w Europie. Jego budowę Antonio Gaudi rozpoczął w 1883 roku ( to jego największe, choć nieukończone dzieło). Czas jej trwania zaplanował na ok. 200 lat. Antonio Gaudi przez ostatnie 16 lat swego żywota nie opuszczał budowy, która pochłonęła go tak bardzo, że zapomniał w ogóle o bożym świecie, przeznaczając na nią wszystkie własne pieniądze. Projekt budowli jest niesamowity. Specyficzne są olbrzymiej wysokości baszty (ponad 100 m), które symbolizują ewangelistów oraz jedna jeszcze wyższa (180 m) w samym centrum, symbolizująca Chrystusa. W krajobrazie Hiszpanii dominują płaskowyże oraz łańcuchy górskie, tj. Pireneje jak też Sierra Nevada. Z tychże gór wypływają źródła rzek: Ebro, Duero, Tag i Gwadalkiwir. Przynależące do Hiszpanii Baleary położone są na Morzu Śródziemnym. Hiszpania może się poszczycić wieloma legendarnymi artystami, zaczynając od Velázqueza w siedemnastym wieku, przez Goyę w osiemnastym i dziewiętnastym wieku, aż po Picassa i Dalego w dwudziestym wieku. Hiszpański taniec flamenco jak też hiszpańska muzyka są lubiane na całym świecie, a powieść „Don Kichot” autorstwa Cervantesa jest jednym z arcydzieł nowożytnej literatury europejskiej.

Tymczasem hiszpańscy twórcy filmów, Luis Buñuel, Alejandro Amenábar oraz Pedro Almodóvar zdobyli sporą ilość wyróżnień podczas międzynarodowych festiwali filmowych. Frykasy kuchenne z który słynie Hiszpania to: paella, którą robi się z ryżu, kurczaka, owoców morza i warzyw, tortilla, a więc rodzaj omletu z kartoflami i sangria, to jest wino czerwone z dodatkiem owoców. Hiszpania jest bardzo urozmaiconym krajem, nie dziwi przeto fakt, iż jej mnogie atrakcje każdego roku przyciągają tłumy turystów. Więcej - hiszpania.com.pl.
2014/10/22, 09:30
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.