Google a pozycjonowanie - jak wykonać to dobrze

Czy ktoś wyobraża sobie dzisiaj życie bez internetu? Ja nie potrafię... Globalna sieć już na stałe zadomowiła się w miejscu pracy oraz naszych prywatnych czterech kątach. Ktoś może powiedzieć, że ludzie komunikowali się skutecznie już dawno temu a ja pytam o jakość tej komunikacji. Oczywiście można było wysłać wiadomość pocztą i czekać (czasem bardzo długo) aż adresat otrzyma (lub nie) naszą wiadomość.


Portfel, pieniądze
Twórca artykułu: sxc.hu
Zainspirowane przez: http://sxc.hu
Aby być pewnym iż ją dostał musieliśmy czekać tyle samo czasu na odpowiedź lub potwierdzenie. Później umożliwiono nam niemal natychmiastową komunikację za pomocą telegrafu czy telefonu ale za pomocą tych wynalazków byliśmy w stanie jedynie przesyłać krótkie wiadomości i głos co jedynie częściowo oddawało proces komunikacji. Radio i telewizja z kolei pozwalały na przesyłanie informacji tylko w jednym kierunku co uniemożliwia równoczesne wysyłanie i odbieranie informacji. To internet umożliwił nam niezawodną, szybką i dwustronną komunikację, w której treść komunikatu mogła być praktycznie w dowolnej formie.

Internet zawdzięcza swoją ogromną popularność w głównej mierze dzięki stronom www (World Wide Web), na których można było umieszczać coraz bogatsze treści. Liczba stron internetowych zaczęła rosnąć w tak dynamicznym tempie, że zaistniała potrzeba stworzenia szybkiego narzędzia do znajdowania interesujących nas treści. Jedną z pierwszych popularnych wyszukiwarek była altavista.com ale od pewnego czasu najchętniej wybieraną przez internautów i zyskującą coraz więcej użytkowników jest Google.com. W tym momencie nasuwa się pytanie jak wygląda kwestia trafności wyników w porównaniu do naszych zapytań i czy internauta ma w ogóle wpływ na wyświetlane wyniki. Tematem tym zajmuje się branża pozycjonerska albo w skrócie - SEO.

SEO (z ang. Search Engine Optimization) to w dosłownym tłumaczeniu optymalizacja silnika wyszukiwania albo po prostu - pozycjonowanie stron w internecie. Niewiele ludzi wie, że zwykli zjadacze chleba mają wpływ na wyniki wyszukiwania stron dla wszelkich zapytań. Istnieje nawet branża zajmująca się tylko tym konkretnym zagadnieniem. Mimo iż jest to wciąż branża niszowa, to na naszym rynku jest już kilka poważnych firm zajmujących się pozycjonowaniem. Na czym polega ich praca? Tego nikt tak na prawdę nie wie, gdyż każda z firm broni dostępu to własnych danych tak aby jak najlepiej je wykorzystać z zyskiem dla siebie. W sieci jest jednak dużo wiadomości na ten temat np. pod adresem także każdy użytkownik może poznać podstawy SEO w mig.

Aby efektywnie wypozycjonować witrynę należy zawsze przestrzegać zaleceń Google. Przejrzysta struktura strony oraz występowanie na niej pozycjonowanych fraz to podstawa. Historia domeny, na której znajduje się interesująca nas strona również ma duży wpływ na jej pozycję wśród wyników wyszukiwania. Jeżeli planujemy sztucznie wpływać na pozycję strony, musimy uważać aby robić to w sposób rozumny to znaczy taki, który uchroni nas przed dodaniem tej strony do filtra bądź całkowitego usunięcia z wyników wyszukiwania. Taki sposób pozycjonowania, który jest zgodny z zaleceniami Google nazywa się etycznym pozycjonowaniem. Poważne firmy zajmujące się pozycjonowaniem stosują tylko takie praktyki, które są uznane za etyczne. Profesjonalni pozycjonerzy posiadają zaplecze oraz podpisują umowy partnerskie z innymi portalami internetowymi, co pozwala im na skuteczne działanie.

Pozycjonowanie jest procesem tak złożonym, a algorytmy wyszukiwania Google zmieniają się tak często, że aby stale być na bieżąco z tematem powinno się stale śledzić zmiany na tym trudnym rynku. Widać więc, że jest to zajęcie dla pasjonatów a nie dla ludzi planujących szybki zarobek przy małym nakładzie pracy. Pozycjonowanie to również proces długoterminowy co często odstrasza ludzi pragnących szybkiego zysku. Jeśli i Ty planujesz zostać pozycjonerem powinieneś zacząć zgłębiać ten ciekawy temat już dziś.
2005/06/15, 00:00
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.