Franczyza aptek jako sposób na biznes? Jakie są za oraz przeciw? Przeczytaj w tym artykule

Pewnie wiele ludzi szuka czasem pomysłu na biznes. Jednak obawa przed możliwą porażką powoduje, iż dosyć ciężko nam się zdecydować na coś konkretnego. Decyzja to zawsze dość długi proces. Z tego powodu niektórzy decydują się na dołączenie do już sprawdzonych marek na rynku, otwierając franczyzę. Jednym z tego typu pomysłów jest franczyza apteki. Jakie warunki należy spełnić, aby móc tego typu działalność otworzyć?


Po pierwsze, należy mieć świadomość tego, iż prowadzenie apteki to działalność reglamentowana, a więc trzeba się o nią ubiegać składając odpowiedni wniosek. Natomiast ubiegać się może o nią każdy, kto ma swoją działalność gospodarczą, lecz nie może nią być hurtownia farmaceutyczna. Takie dwie działalności nie powinny być łączone.
farmaceuta
Kierownikiem aptek może zostać tylko magister farmacji. Rzecz jasna korzystnie byłoby, jeżeli sami posiadalibyśmy taki tytuł, w takim wypadku odchodzi koszt zatrudnienia takiej osoby. Natomiast jeśli nie posiadamy tego typu dyplomu, będziemy musieli poszukać właściwej osoby.

Do tego trzeba wiedzieć, że rynek farmaceutyczny w Polsce jest bardzo duży, co jest związane właśnie z wielką konkurencję. Z tego powodu nie jest to prosta branża i czasem łatwiej jest przystąpić właśnie do sieci aptek, która posiada już silną, wyrobioną opinię na rynku. Posiada wierne grono własnych klientów i jest w stanie zaoferować świetne tak zwane know-how, które da nam możliwość na pewne stawianie naszych pierwszych kroków w tej branży. Taka firma będzie potrafiła zrobić badania rynku, ocenić lokalizacje, sprawdzić różne za oraz przeciw. Posiada ona w swym gronie grupę specjalistów, jacy przez wzgląd na swoje doświadczenie oraz wiedzę, są w stanie ocenić ewentualne szanse oraz zagrożenia. Czyli posiadają niezbędną wiedzę, której początkującej osobie często brakuje.


Wielkim plusem jeżeli chodzi o franczyzę jest również mniejszy wkład własny, niż w przypadku organizowania i zakładania wszystkiego na własną rękę. Koszty te są bardzo różne i zależą od marki, ilości potrzebnych zmian, lecz również są często negocjowane z nowym właścicielem apteki. Przystąpienie do takie franczyzowej sieci aptek to wiele korzyści, gdyż dostajemy nazwę firmy, jaka ma już ugruntowaną pozycję na rynku oraz rozpoznawalną markę. Możemy liczyć na niezbędną wiedzę oraz wsparcie, miedzy innymi różnego rodzaju przydatne szkolenia. Poza tym nieprzeceniona jest możliwość robienia zaopatrzenia jako grupa zakupowa aptek, co daje spore rabaty przez możliwość negocjowania ceny z hurtowaniami. Prócz tego wszystkie akcje marketingowe, na których i my zyskujemy. Są to z pewnością ogromne atuty.
2018/01/17, 14:17
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.