Czego potrzebujemy do samodzielnego prowadzenia małej księgowości oraz co nam bardzo w tym może pomóc?

Osoba, która zdecydowała się na założenie swojej firmy, musi pamiętać o tym, że nawet mała spółka musi prowadzić swoją rachunkowość. Rachunkowość mniejszych firm zazwyczaj nazywana jest małą księgowością.


Jeśli chcesz, aby prowadzona ona była właściwie, powinieneś jej prowadzenie oddać profesjonalnej księgowej.


Mała księgowość polega na prowadzeniu książki dochodów i rozchodów, jeżeli firma jest opodatkowana podatkiem liniowym albo jest opodatkowana według skali podatkowej i na prowadzeniu rejestru dochodów, jeśli spółka jest opodatkowana ryczałtem. Obie ewidencje mogą stanowić podstawę do wyliczeń z US.

Próbujesz odnaleźć dodatkowe takiego rodzaju materiały? Kliknij ten link - więcej zobaczysz w tekście (https://partners-you-trust.com/), który analizuje pokrewne tematy.

Co poniektóre firmy muszą prowadzić jeszcze dodatkowe ewidencje np. wyposażenia czy ewidencji kilometrów przejechanych przez firmowy samochód. Jeżeli taka spółka jest płatnikiem podatku VAT, wówczas mała księgowość zobowiązuje ją do posiadania ewidencji kupna i sprzedaży VAT. Na bazie tego rejestru, podatnik składa deklaracje VAT-7, jeżeli rozlicza się co miesiąc, albo VAT- 7K, jeśli rozlicza się co kwartał. Tego typu deklarację należy wypełnić oraz złożyć w Urzędzie Skarbowym do 25 dnia dowolnego miesiąca. Ułatwieniem może tutaj być możliwość wysyłania deklaracji VAT zdalnie przy pomocy systemu rachunkowego on-line.


Następne teksty

Rozlicz PIT błyskawicznie i bez problemu

tatry
Twórca artykułu: Edgars En.
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Nieubłaganie zbliża się czas składania PITów. To czas szczególnie intensywny, gdy każdy stara się zdążyć z czasem. Spokojnie, starczy korzystać z pomocy proponowanej przez internet.


Jest kilka aplikacji i programów do rozliczania PITów przez internet.


auto na drodze
Twórca artykułu: assilem4
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Następnym elementem księgowości małych firm, są składki ZUS. Firma, która nie zatrudnia pracowników, jest zobligowana do płacenia opłat ZUS do 10 dnia dowolnego miesiąca za poprzedni miesiąc. Czas przedłuża się do 15 dnia miesiąca, jeśli firma zatrudnia pracowników. Można by zdecydować się na osobiste prowadzenie małej księgowości. Wtedy oszczędzić można na zatrudnianiu dobrej księgowej. Pomocą będą tu zapewne aplikacje dostępne w internecie.


Takie programy oferują możliwość nie jedynie sporządzania faktur, ale także oferują okazję wyliczenia zobowiązań skarbowych jak i sporządzanie wymaganych deklaracji. Dzięki programom prowadzenie małej księgowości jest znacznie łatwiejsze. Niezbędny jest tylko laptop i dostęp do Internetu.
2022/12/23, 08:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.