Czym jest emerytura i o czym powinniśmy pamiętać, jak pojawia się to zagadnienie? Jak należy rozumieć pojęcia zbieżne, jak odprawy emerytalne?

[Emerytura] jest świadczeniem pieniężnym, które służyć powinno ubezpieczeniu bytu na starość dla osób, które z powodu wieku nie mają już możliwości pracy zarobkowej. Wypłaty takich świadczeń emerytalnych mogą być organizowane na wiele sposobów. Najbardziej istotne są dwie metody ich finansowania. Pierwsza z metod to system redystrybutywny, czyli składki pracownika znajdują się we wspólnej puli, z której wypłacane są na bieżące świadczenia dla osób, jakim one się należą w określonej chwili. Kolejny rodzaj to system kapitałowy, jaki znaczy, że pracownik przez cały czas swojej zawodowej aktywności odprowadza składaki, a one lokowane są na oprocentowanych rachunkach bankowych.

dokumentacja
Twórca artykułu: Ian Lamont
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Po odejściu na emeryturę pracownik jest w stanie dysponować całym kapitałem razem z odsetkami lub jedynie comiesięcznymi świadczeniami, które biorą się z odsetek od kapitału. Bardzo ciekawym tematem są odprawy emerytalne . Odprawa takiego rodzaju jest jednorazowa, jej wielkość jest natomiast uzależniona od rodzaju pracy wykonywanej przez zatrudnionego. W zgodzie z przepisami Kodeksu pracy zatrudnionemu spełniającemu warunki uprawniające do renty przez niezdolność do pracy albo emerytury, jakiego stosunek pracy zakończył się w związku z odejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Odprawy zależą od tego, jakie są rezerwy emerytalne .

Podstawą dla sporządzenia takiej wyceny stanowią przepisy prawa pracy, ale także regulaminów wynagrodzeń lub zbiorowych układów. Szacunek kwoty rezerw powinien uwzględnić obowiązkowe wydatki pracodawcy, jakie biorą się z przepisów prawa jakie obowiązują na dzień szacowania rezerwy, np. składki emerytalne i rentowe.


Następne teksty

Pomaganie w odprawie celnej - w jaki sposób to załatwić

kontenerowiec na morzu
Twórca artykułu: Rennett Stowe
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Większości z nas transport kojarzy się z przewiezieniem pewnych towarów od A do punktu B. Nie zdaje się o to za bardzo skomplikowane. Choć w sumie, kiedy spoglądamy na tiry na drogach to naprawdę myślimy o tym, jak te osoby dają radę prowadzić tego typu sprzęt.

Rezerwy na odprawy rentowe, emerytalne czy nagrody jubileuszowe robi się tylko w takie sytuacji, jak z przepisów prawa czy umów o pracę jasno wynika, że na pracodawcy ciąży obowiązek ich wypłaty, a także ich wielkość jest ważna, tak więc ich nieuwzględnienie w finansowym sprawozdaniu mogłoby zniekształcić obraz sytuacji majątkowej i finansowej.

Jeżeli zaciekawiły Cię wiadomości w tym wpisie, to doczytaj tu (http://pfnuer.de/pl/prawo-wlasnosci-intelektualnej) następne wątki na dalszej witrynie, która podpięta jest pod podanym linkiem.

Jak więc widzimy, w przypadku emerytur tego typu czynnik ma duże znaczenie i nie można o tym zapominać. Jest ważny, ponieważ od niego jest zależne, jak odprawy będą wyglądać, co oznacza czy spełnią różnorodne kryteria i nie będą zbyt małe.
2019/08/21, 07:12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.