Jak założyć własne przedsiębiorstwo?

Założenie własnej firmy - mimo obiegowej opinii - nie jest procesem trudnym. W poniższym artykule przedstawię główne procedury, jakie musimy wykonać, by założyć swoją firmę.
Od lipca 2011 funkcjonuje w naszym kraju tak zwane "jedno okienko", dzięki któremu można zarejestrować działalność w ciągu jednego dnia.

urząd
Twórca artykułu: stephen bowler
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Rejestracji dokonuje CEIDG, jednostka podlega Ministrowi.
Pierwsze kroki należy kierować do właściwego urzędu miasta. Nieodzownym dokumentem będzie dowód osobisty a także wypełniony wniosek CEIDG-1. Chcąc zaś założyć firmę przez internet, konieczny będzie podpis elektroniczny. Założenie profilu zaufanego może z początku wydawać się zbyteczne (konieczną jest wizyta w urzędzie), ale w dalszej działalności gospodarczej może okazać się on ogromnie pomocny (np. do wysłania deklaracji skarbowych w drogą elektroniczną).
Kolejnym etapem jest wizyta w ZUS-ie, ponieważ Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej przekazuje do ZUS-u tylko informację o tym, iż powstało nowe przedsiębiorstwo. Musimy jeszcze zgłosić się do obowiązkowego ubezpieczenia. Takiego zgłoszenia dokonujemy w przeciągu tygodnia od założenia firmy, we właściwym oddziale. Autor http://www.evido.pl/

księgowość
Twórca artykułu: Lucas Hayas
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Jeżeli jest to nasza pierwsza działalność , wymagany będzie numer REGON. W ciągu 7 dni od przesłania przez Centralną Ewidencję Informacji o Działalności Gospodarczej wniosku do Urzędu Statystycznego, będzie przypisany nam niepowtarzalny numer REGON (w większości wypadków trwa to około 2 dni ). Nie będzie obowiązku odwiedzin w Urzędzie Skarbowym, z wyjątkiem osób które zamyślają zostać podatnikami podatku VAT. W takim wypadku nieodzowne jest wypełnienie blankietu VAT-R, jaki powinno się złożyć we właściwym Urzędzie Podatkowym wraz z uiszczeniem opłaty 170 zł. Osoba prowadząca firmę zobowiązana jest również do posiadania rachunku bankowego. Pewne branże wymagają zezwoleń, w związku z tym przed rozpoczęciem działalności należy upewnić się czy nasz biznes nie wymaga specjalnej koncesji.
Jeśli potrzebujemy pomocy w prowadzeniu przedsiębiorstwa, wystarczy w przeglądarkę wpisać wyrażenie: biuro księgowe Bielsko-Biała bądź biuro rachunkowe Bielsko-Biała, opcjonalnie usługi prawne - o ile prowadzimy firmę w tym mieście. Z pewnością znajdziemy specjalistów którzy pomogą nam w najtrudniejszych zagadnieniach mających związek z prowadzeniem biznesu.
2015/02/13, 12:00
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.