Własność teoretyczna, znaczek towarowy

Termin własność intelektualna jest pojęciem niezwykle szerokim, odnoszącym się do rozmaitych dziedzin kreatywnej działalności człowieka. Własność intelektualna może być spostrzeżona w wielu płaszczyznach, poprzez pryzmat ustawodawstwa, lub poglądów ekonomicznych. Są to dwie istotne kategorie, które określają i uzasadniają potrzebę zabezpieczenia własności intelektualnej.

Samo pojęcie własność intelektualna generalnie możemy sformułować jak produkt ludzkiego rozumu, posiadający kierunek niematerialny. To ze względu na profil tej własności potrzebna jest jej osłona. Jednym z trzech podstawowych składników własności intelektualnej jest prawo autorskie, którego postawę ustawodawczą stanowi rozporządzenie o prawie autorskim. Prawo autorskie JWP przewiduje dwa rodzaje uprawnień do dzieła: prawa prywatne niezbywalne, również prawa majątkowe zbywalne. Własność intelektualna JWP strzeżona prawem autorskim, w przeciwieństwie do własności fabrycznej, nie musi być nigdzie raportowana, obowiązuje ona od chwili stworzenia i ustalenia dzieła i trwa w Polsce aż do 70 lat po śmierci artysty.
Porady prawne
Zainspirowane przez: prawo.legeo.pl
Znaki towarowe służą w znacznej mierze rozróżnieniu materiałów jednego przedsiębiorstwa od produktów drugiego, jakie jest zaprezentowane w sposób graficzny. Do znaków towarowych kwalifikuje się w szczególności wyraz, zarys, ornament, kompozycję kolorystyczną, formę przestrzenną, także melodie i różne sygnały dźwiękowe. Prawo ochronne na znak towarowy przyznawane jest na okres 10 lat i może pozostać przedłużone w nieskończoność, co nierealne jest w wypadku wynalazku, wzoru użytkowego i wzoru przemysłowego.


Następne teksty

Sposób na rozkwit firmy

Praca przy komputerze
Twórca artykułu: Juhan Sonin
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Każde przedsiębiorstwo do własnej aktywności potrzebuje zleceń na swój produkt nie istotne czy produkujemy stoliki bądź zaopatrujemy w artykuły biurowe do przedsiębiorstw i instytucji. Musimy posiadać konsumentów.Biznesmeni radzą sobie z owym rzeczą na parę sposobów. Zwykle jednoczą elementy wszystkich. Bezsprzecznie fundamentem jest reklama, inną sposobem zdobywania konsumentów jest tzw. poczta pantoflowa

W najwyższym stopniu na ochronie znaku towarowego korzystają przedsiębiorstwa. Urząd Patentowy jest centralnym organem administracji rządowej, przyjmuje i testuje zgłoszenia dotyczące znaków towarowych, orzeka w tematach użyczania praw ochronnych, także prowadzi katalog znaków towarowych. Na znaki towarowe udzielane są prawa ochronne.
Urząd Patentowy redaguje rozstrzygnięcia o udzieleniu, czy też o odmowie udzielenia prawa ochronnego po ukończeniu badań wyznaczonych rozporządzeniem ,oraz zarządzeniem.
2014/11/12, 12:23
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.