Rozliczenie z fiskusem od dochodu na podstawie ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych przy wykorzystaniu formularza PIT 28

Każdy przedsiębiorca zaczynając swoją działalność musi rzetelnie zanalizować, na jakich zasadach chce regulować podatek od dochodu w Urzędzie Skarbowym. Jest stworzonych wiele formularzy, każdy przydzielony do danego sposobu regulowania podatku, a trzeba wybrać ten odpowiedni dla naszego rodzaju działalności gospodarczej.


firma - migawka
Twórca artykułu: Gobierno de Chile
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Osoby fizyczne mające biznes pozarolniczy, spółki cywilne osób fizycznych oraz spółki jawne osób fizycznych, a także podatnicy którzy rozliczają przychód z wynajmu, podnajmu, poddzierżawy i in. – te osoby mogą regulować podatki z wykorzystaniem formularza PIT 28. Druk ten pozwala na rozliczenie dochodu w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych- tutaj. PIT 28 może być złożony razem z innym formularzem PIT, jeśli prowadzimy także inne typy działalności, albo jeżeli poza swoją pracą czy firmą, dzierżawimy mieszkanie osobom trzecim. PIT 28 ma również kilka załączników, które należy koniecznie dołączyć, w zależności od rodzaju działalności.


Omawiany druk nie pozwala rozliczać się wspólnie z małżonką, jeśli więc podnajmujecie komuś mieszkanie, które jest waszym dobrem wspólnym – oboje jesteście zobowiązani, aby złożyć formularz PIT 28 (albo w odpowiednim czasie wystosować deklarację o rozliczaniu się tylko jednego małżonka).

Nie można przy tym formularzu odpisać również ulgi prorodzinnej, ani odliczyć kosztów uzyskania dochodu. Podatek ryczałtowy płaci się jedynie, jeśli nasze przychody nie sa wyższe niż 150 tysięcy euro. Po wyborze tego sposobu rozliczania się i po wysłaniu właściwego wniosku, potwierdzającego w Urzędzie Skarbowym wybór tego sposobu, należy płacić co miesiąc odpowiednią kwotę podatku, w ciągu całego roku. Następnie, z końcem stycznia trzeba uregulować PIT 28, w celu sprawdzenia, czy nie zapłaciło się za dużo lub za mało.

Wszystkie istotne informacje odnoszących się do tego sposobu rozliczania da się odnaleźć w sieci, jedyne co trzeba zrobić, to w wyszukiwarkę wpisać: pit 2016 online. Multum informatorów, stron i informacji na każdy temat wiążący się z podatkami, a w tym o podatku ryczałtowym, znajduje się na wyciągnięcie ręki. Dzięki możliwości wypełnienia formularzy internetowo, wyrażenie: pit 2016 online skieruje nas od razu do stron internetowych, na których są odpowiednie formularze, razem ze wskazówkami- .

Jeżeli zaczynasz dopiero działalność gospodarczą, przeanalizuj wszelkie możliwe sposoby rozliczeń, żeby wybrać najodpowiedniejszą. Upewnij się także, czy wypełniłeś druk, właściwy do rodzaju swojej działalności, gdy nadchodzi czas rozliczeń. Jeżeli zaś, chcesz zacząć dzierżawić nieruchomość osobom trzecim, nie zapomnij zgłosić chęć ryczałtowego rozliczenia dochodów właściwym wnioskiem, zanim otrzymasz pierwszą wpłatę z tego powodu.


Mimo, że system podatkowy w naszym kraju jest dość zawiły, dzięki dużej ilości stron internetowych tłumaczących ich rozliczanie, możemy stać się o wiele pewniejsi. Szczególnie dlatego, że wreszcie, wszystkie najważniejsze informacje, da się odnaleźć w jednym miejscu i to bez wychodzenia z domu.
2021/05/17, 08:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.