Obligacje korporacyjne i skarbowe - co to ?

Bogata oferta instrumentów finansowych sprawia, że inwestorzy jak również osoby fizyczne, mogą odczuwać wątpliwości przed wyborem formy lokowania kapitału. Zarówno dla jednych, jak i drugich zysk i bezpieczeństwo są najważniejszą sprawą.

Giełda w Tokio
Twórca artykułu: Stéfan
Zainspirowane przez: flickr.com
Obligacje skarbowe oraz obligacje korporacyjne są świetnym pomysłem na inwestowanie funduszy. Wspomniane obligacje różnią się jednak od siebie, zatem powinno się zorientować się w różnicach zanim przystąpi się do inwestowania. Nim podejmie się decyzje inwestycyjne powinno się prześledzić ofertę rynku finansowego i poznać stopień ryzyka poszczególnych form lokowania funduszy.

Obligacje skarbowe Obligacje skarbowe są papierami dłużnymi. Potwierdzają one udzielenie przez nabywcę pożyczki Skarbowi Państwa, który jest ich Emitentem. Skarb Państwa jest reprezentowany przez Ministerstwo Finansów. Zasada działania obligacji skarbowych polega na tym, że Emitent, czyli Skarb Państwa zaciągając pożyczkę u nabywcy równocześnie zobowiązuje się do zwrócenia należnej kwoty z odsetkami w ustalonym czasie. Pieniądze, które Skarb Państwa otrzymuje z wypuszczenia na rynek obligacji skarbowych przekazuje na rozwój budownictwa, dofinansowanie służby zdrowia albo oświaty. Zarobionymi w wyniku operacji finansowych pieniędzmi może spłacić również wcześniej zaciągnięte długi. Inwestorzy chętnie korzystają z tej formy lokowania pieniędzy, ponieważ jest ona najbezpieczniejszą z możliwych. W związku z tym, że emitentem obligacji skarbowych jest Skarb Państwa wykupienie obligacji od nabywców i co za tym idzie zwrot pożyczki jest zapewniony. Obligacje skarbowe (sprawdź: to forma średnio- i długookresowego oszczędzania. Nabywca ma możliwość wybrać obligacje dwu-, trzy-, cztero- i dziesięcioletnie. Korzyścią inwestowania w obligacje skarbowe jest możliwość dostępu do gotówki w terminie, który najbardziej odpowiada nabywcy. W przypadku gdy nabywca zdecyduje się na przedterminową wypłatę oszczędności jest to możliwe. Wypłaca je bez ryzyka utraty odsetek.

Obligacje emitowane przez korporacje Firmy oraz przedsiębiorstwa potrzebowały dodatkowych możliwości inwestowania kapitału, dlatego powstały obligacje korporacyjne. Puszczane w obieg przez korporacje, a nie Skarb Państwa, obligacje korporacyjne (zobacz szczegóły: tutaj) zwane również obligacjami firmowymi, są alternatywą dla lokat bankowych. Główna różnica pomiędzy skarbowymi i nieskarbowymi obligacjami polega na tym, że w odróżnieniu do obligacji skarbowych cel emisji obligacji korporacyjnych jest niejasny. Emitujące je przedsiębiorstwa nie muszą ujawniać celu ich emisji.


Następne teksty

Jakim sposobem skoordynować usługi księgowe we własnej firmie?

podatki
Twórca artykułu: www.sxc.hu
Zainspirowane przez: www.sxc.hu
Prowadzenie własnej aktywności gospodarczej to z pewnością bardzo trudne zadanie, niemniej jednak dające ogrom satysfakcji. Odszukanie dobrego pomysłu na przedsięwzięcie jest nam w stanie zagwarantować atrakcyjne dochody przez sporo lat naszego życia, w takim razie jeżeli tylko posiadamy żyłkę przedsiębiorczości to jesteśmy zobowiązani ją należycie spożytkować.

Dużą zaletą obligacji korporacyjnych jest ich większa od obligacji skarbowych lukratywność. Dodatkowo obligacje korporacyjne są bardziej elastyczne od kont bankowych, a dochody uzyskane dzięki nim są większe od dochodów uzyskanych dzięki tradycyjnym lokatom bankowym. Inwestowanie w obligacje firmowe daje indywidualnym inwestorom około 10 procent i jest znacznie wyższe od oprocentowania bankowych lokat (ok.3%). Jest to główna zaleta, przemawiająca na ich korzyść. Rynek obligacji korporacyjnych rozwija się bardzo dynamicznie ,a z roku na rok wartość emisji obligacji wzrasta.
2018/07/11, 15:49
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.