Bogata oferta instrumentów
finansowych sprawia, że inwestorzy jak również osoby fizyczne, mogą odczuwać wątpliwości przed wyborem formy lokowania kapitału. Zarówno dla jednych, jak i drugich zysk i bezpieczeństwo są najważniejszą sprawą.

Twórca artykułu: Stéfan
Zainspirowane przez: flickr.com
Obligacje skarbowe oraz obligacje korporacyjne są świetnym pomysłem na inwestowanie funduszy. Wspomniane obligacje różnią się jednak od siebie, zatem powinno się zorientować się w różnicach zanim przystąpi się do inwestowania. Nim podejmie się decyzje inwestycyjne powinno się prześledzić ofertę rynku finansowego i poznać stopień ryzyka poszczególnych form lokowania funduszy.
Obligacje skarbowe
Obligacje skarbowe są papierami dłużnymi. Potwierdzają one udzielenie przez nabywcę
pożyczki Skarbowi Państwa, który jest ich Emitentem. Skarb Państwa jest reprezentowany przez Ministerstwo Finansów. Zasada działania obligacji skarbowych polega na tym, że Emitent, czyli Skarb Państwa zaciągając pożyczkę u nabywcy równocześnie zobowiązuje się do zwrócenia należnej kwoty z odsetkami w ustalonym czasie. Pieniądze, które Skarb Państwa otrzymuje z wypuszczenia na rynek obligacji skarbowych przekazuje na rozwój budownictwa, dofinansowanie służby zdrowia albo oświaty. Zarobionymi w wyniku operacji finansowych pieniędzmi może spłacić również wcześniej zaciągnięte długi. Inwestorzy chętnie korzystają z tej formy lokowania pieniędzy, ponieważ jest ona najbezpieczniejszą z możliwych. W związku z tym, że emitentem obligacji skarbowych jest Skarb Państwa wykupienie obligacji od nabywców i co za tym idzie zwrot pożyczki jest zapewniony. Obligacje skarbowe (sprawdź: to forma średnio- i długookresowego oszczędzania. Nabywca ma możliwość wybrać obligacje dwu-, trzy-, cztero- i dziesięcioletnie. Korzyścią inwestowania w obligacje skarbowe jest możliwość dostępu do gotówki w terminie, który najbardziej odpowiada nabywcy. W przypadku gdy nabywca zdecyduje się na przedterminową wypłatę oszczędności jest to możliwe. Wypłaca je bez ryzyka utraty odsetek.
Obligacje emitowane przez korporacje
Firmy oraz przedsiębiorstwa potrzebowały dodatkowych możliwości inwestowania kapitału, dlatego powstały obligacje korporacyjne. Puszczane w obieg przez korporacje, a nie Skarb Państwa, obligacje korporacyjne (zobacz szczegóły: tutaj) zwane również obligacjami firmowymi, są alternatywą dla lokat
bankowych. Główna różnica pomiędzy skarbowymi i nieskarbowymi obligacjami polega na tym, że w odróżnieniu do obligacji skarbowych cel emisji obligacji korporacyjnych jest niejasny. Emitujące je przedsiębiorstwa nie muszą ujawniać celu ich emisji.